Orheiul Vechi

Mołdawski pewniak

Mołdawię zasadniczo można zwiedzać włócząc się od wioski do wioski bez specjalnego celu. Stary Orgiejów (Orheiul Vechi) jest jednak jednym z tych miejsc, które warto uwzględnić na mapie podróży.

Jest to kompleks historyczno-archeologiczny położony wśród ścian wąwozu w zakolu rzeki Raut. Stanowi unikalne połączenie zabytków archeologicznych i pięknych widoków.

W pobliżu znajdują się miejscowości Trebujeni i Butuceni. Nie wyglądają jak standardowe miejscowości turystyczne, ale można tam znaleźć dość dużo restauracji i miejsc noclegowych oraz sklepy z podstawowymi produktami, a ceny są jedynie odrobinę wyższe niż w innych rejonach Mołdawii.

Miejsce turystyczne, ludzie jak wszędzie

Tutaj także spotkaliśmy się z namowami i prośbami miejscowych do odwiedzin ich domów. Pomimo nalegań by zostać ich gośćmi, próśb i trochę niesmacznego grania na emocjach, postanowiliśmy jednak wyjechać ze Starego Orgiejowa. Skończyło się na wspólnej posiadówce  z przepysznym domowym winem przy monastyrze. W jednym z najbardziej turystycznych miejsc kraju nadal widać chęć do bezinteresownego poznania ludzi.

 

Widok spod manastyru
Korzystając z uprzejmości księdza udało się zajrzeć do wnętrza monastyru
Cmentarz w miejscowości Batuceni widziany ze wzgórza po drodze do monastyru
Okolice mostu przy Butuceni
W okolicy kompleku Orheiul Vechi, w zakolu rzeki Raut, znajduje się doskonałe miejsce na rozstawienie namiotów.
Loading map ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *