Stolica Państwa Środka, nowoczesna metropolia zbudowana wokół dawnej siedziby cesarzy – Zakazanego Miasta – i największego na świecie publicznego placu – Tiananmen – na którym znajduje się mauzoleum Mao Zedonga. Niska zabudowa tradycyjnych dzielnic mieszkaniowych kontrastuje z wypierającymi ją dwudziestopiętrowymi wieżowcami.
Miasto smogu i wiecznie zakorkowanych ulic, ale też cięgle rozbudowywanej sieci metra i wparcia dla pojazdów elektrycznych. Miasto skuterów i rowerów z setkami kilometrów wydzielonych pasów rowerowych. Dom ponad 20 milionów ludzi żyjących wśród monumentalnych inwestycji.
Dziewięć milionów rowerów?
Nawet jeżeli kiedyś w Pekinie było tyle rowerów jak śpiewała Katie Melua, to teraz znaczną ich część zastąpiły skutery. Pomimo ogromu miasta, potoku samochodów na kilkupasmowych drogach jazda na rowerze nie jest jednak wielkim wyzwaniem i nawet dojazd z lotniska (na północy miasta) okazał się wykonalny. I to pomimo, że na pierwszy rzut oka prowadzą tam same autostrady.
Trzeba mieć się oczywiście na baczności, bo ruch jest ogromny, a wyznaczone prawie wszędzie pasy dla rowerów i skuterów są często zastawione samochodami lub zakorkowane przez rowery, skutery i inne ciężkie do zidentyfikowania na pierwszy rzut oka pojazdy.
W mieście działają sieci wypożyczalni rowerów, w tym na przykład oferująca rowery, które sprężystość opon utrzymują dzięki perforowanej gumie, bez pompowania, i co za tym idzie, bez możliwości złapania flaka!
Może nie jest to Amsterdam, ale jazda po Pekinie na rowerze jest możliwa i akceptowalnie bezpieczna.
Zakazane Miasto
Dawna siedziba cesarzy, ogromny kompleks pałacowy długi na około 1,6 km i szeroki na 800 metrów. Mimo swoich ogromnych rozmiarów, miejsce to wydaje się być bardzo zatłoczone.
Tiananmen i okolice
Plac Niebiańskiego Spokoju, ogromna, betonowa pustynia z wielką Halą Ludową po jednej i Chińskim Muzeum Narodowym po drugiej. W obrębie placu znajduje się Pomnik Bohaterów Ludu. Przystając na chwilę można obserwować także niezliczone chińskie wycieczki ustawiające się rządkiem w kolejce do mauzoleum Mao Zhedonga.
Hutongi i wieżowce
W centrum Pekinu można jeszcze spacerować po Hutongach – tradycyjnych, niskich zabudowaniach mieszkalnych. Wąskie uliczki obwarowane wysokimi murami, za którymi znajdują się wspólne dziedzińce otoczone przez parterowe, ceglane budynki.
Hutongi, a właściwie znajdująca się pod nimi ziemia są łakomym kąskiem dla deweloperów. W ich miejsce buduje się dwudziesto – trzydziestopiętrowe wieżowce.
Wielki Mur
Cesarstwo Chińskie od północy chronione było przed najazdami mogolskich ord. Teraz Wielki Mur to główna atrakcja turystyczna Chin. Poniżej zdjęcia z fragmentu w okolicy Mutianyu, około 60 km na północ od Pekinu. Fragment muru reprezentujący typowy wygląd, ponoć mniej zatłoczony od pozostałych – ludzi było sporo, ale jak na chińskie realia całkiem swobodnie.