Vydrino – ciepłe jeziorka

Vydrino (ros. Выдрино) to ponad czterotysięczne miasteczko leżące przy południowym brzegu Bajkału. Znajduje się na szlaku kolei transsyberyjskiej, a dodatkowo trasę kończą tutaj nieliczne elektriczki z Irkucka. Nic więcej. Najważniejsze jest jednak to, że miasteczko może posłużyć za bazę wypadową w góry Hamar-Daban (ros. Хамар-Дабан). Chociaż popularne cele trekingowe, góry nazwane na cześć polskich badaczy Syberii – Pik Czekanowskiego (ros. пик Чекановского) oraz Pik Czerskiego (ros. пик Черского) – leżą bliżej Sliudianki, to do Vydrina ściągnęły nas „Ciepłe Jeziorka”.

Strażnicy przyrody

Około ośmiu kilometrów na południe od stacji kolejowej, drogą z resztkami asfaltu biegnącą wzdłuż rzeki Śnieżna (ros. Снежная) dotrzeć można do kilku położonych blisko siebie jeziorek. Niestety plany rozbicia się nad jednym  nich i odpoczynku zweryfikowało ogrodzenie całego obszaru i strzegący go uzbrojeni strażnicy z rozszczekanym wilczurem. Odstraszała także cena 500 rubli (około 35 zł) za postawienie namiotu na terenie „ośrodka”. Pomijając fakt, że nie było tam jakichkolwiek, nawet pozornych udogodnień (chociaż kranika z wodą), to wskazane miejsce biwakowe było po prostu beznadziejnie brzydkie. Cały teren campingu zagospodarowany jest dróżkami i domkami.

Skończyło się na bilecie wstępu do jeziorek (jedyne 50 rubli na osobę), pobieżnym zwiedzeniu okolicy i szukaniu po nocy, w zakomarzonym okolicznym lesie, miejsca na nocleg. Przyroda w Rosji to jednak ma „porządną ochronę”.

Święte miejsce

Pomimo zawodu jaki spotkał na na miejscu, jeziorka same w sobie są urokliwe. Godzinną pętlą można obejść trzy jeziorka i wrócić wzdłuż rzeki Śnieżnej, co dostarcza mnóstwa wrażeń estetycznych. Na portalu Tripadvisor.com mnóstwo jest komentarzy natchnionych Rosjan wychwalających przyrodę i duchowość tego miejsca. Gdyby nie uzbrojone straże na wejściu i zrobienie z uroczyska strzeżonego campingu, może tego ducha byśmy także poczuli. A tak, to nawet nie było chęci sprawdzać, czy jeziorka są faktycznie, chociaż trochę, ciepłe.

Kaplica Świętego Proroka Salomona (рос. Часовня Святого пророка царя Соломона) na Jeziorze Szmaragdowym (ros. изумрудное озеро)
Kaplica Świętego Proroka Salomona (рос. Часовня Святого пророка царя Соломона) na Jeziorze Szmaragdowym (ros. изумрудное озеро)
imgp9617
Jezioro Martwe (ros. Мертвое Озеро)
imgp9627
Na szlaku co jakiś czas zobaczyć można instalacje zrobione przez człowieka z dostępnych wokół materiałów. Całość sprawia bardziej wrażenie parku zdrojowego niż rezerwatu przyrody, co nie pozbawia tego miejsca uroku. Jezioro Martwe (ros. Мертвое Озеро)
Loading map ...

One thought on “Vydrino – ciepłe jeziorka

 1. ale pięknie:)
  bardzo tam jest ładnie
  marzę o Bajkale kolei transsyberyjskiej Mongolii ciągle brak czasu ,…
  i sama nie pojade przecież
  Dzięki Wam jestem tam chociaż troszkę !!
  A chmielka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *