Czerwone skały Noravank

Noravank to trzynastowieczny monastyr, położony wśród czerwonych skał wąwozu rzeki Arpa.

Centrum religijne

Norawank był w XIII i IVX wieku centrum religijnym i kulturowym Armenii. Według legendy, przechowywano tam fragment krzyża zbroczony krwią Chrystusa. Ormianie lubią takie symbole – im bardziej zakorzenione w historii, tym lepiej – a sam monastyr, mimo iż niszczony kilkukrotnie przez trzęsienia ziemi, jest mocno obecny w świadomości narodu, także w piosenkach.

Kierowca, z którym jechaliśmy do Noravank non stop puszczał podobne utwory, tłumacząc je symultanicznie na rosyjski. Ciężko jednak oddać i pojąć zachwyt artysty przekładając odczucia z jednego języka na drugi i kolejny – pozostaje domyślać się po intonacji, że miejsce to jest dla Ormian szczególne.

Centrum wina

Po drodze do monastyru z Erywania nie sposób nie zatrzymać się obok przydrożnych straganów. Obok wytwórni win w miejscowości Areni, rozlokowanych jest mnóstwo stoisk, gdzie sprzedawane są domowe trunki wszelakiego rodzaju – włączając to wino z truskawek lub granatu. Od wyboru, a raczej próbowania różnych smaków może trochę kręcić się w głowie.

Po drodze do Naravank, w tle Ararat.
Monastyr Noravank wtapia się w otaczające go czerwono zabarwione skały
Haczkary (kamienne krzyże) w kompleksie klasztornym
Głęboki kanion po drodze do Noravank
Loading map ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *