Północna Albania – Dolina Valbony

Urywki z Albanii

Albania jest za duża i zbyt różnorodna, żeby objechać ją w kilka dni. W tym czasie tak naprawdę ledwo udało się zwiedzić okolice jednej doliny. Poniżej kilka zdjęć z trasy pomiędzy Macedonią, doliną Valbony i Kosowem.

Uzupełnienia może wymagać kwestia albańskich bunkrów. Kiedyś może przyjdzie czas na rozwinięcie tematu bolesnej historii tego kraju pod przywództwem Envera Hodży, bo to za jego paranoichnej dyktatury na potęgę budowano schrony na wypadek wojny. Nie znalazłem wiarygodnego źródła mówiącego o liczbie bunkrów – jest ich ponoć od 170 000 do 750 000. Dziś w większych bunkrach są urządzane restauracje i bary, a te nierozebrane na złom, zachowane w lepszym lub gorszym stanie urozmaicają krajobraz Albanii.

Góry Przeklęte, Prokletije, Góry Północnoalbańskie

Przepiękne Góry pomiędzy Albanią, Czarnogórą i Kosowem, fragment Gór Dynarskich. Penetrować można je od zachodu (miejscowość Theth) lub wschodu (miejscowość Valbonë w dolinie o tej samej nazwie), które łączy niespełna dziesięciokilometrowy szlak. Żeby przemieścić się między tymi miejscami samochodem, potrzeba jednak prawie siedmiu godzin nadrabiając 250 kilometrów. To przykład jak duże i dzikie (a przynajmniej niezagospodarowane) są te góry.

Do samej Valbony prowadzi kręta, lecz dobrej jakości droga asfaltowa. Na miejscu znajduje się jeden słabo zaopatrzony sklep, kilka campingów i hotelików oraz sporo miejsca na przyjemny i bezpłatny nocleg nad rzeką pod namiotem.

Szlaki prowadzące z Valbony są długie i pokonują znaczne przewyższenia. W maju powyżej wysokości około 2000 metrów zalegało jeszcze dużo śniegu sprawiając, że wyjście w wyższe partie było ryzykowne. Poniżej zdjęcia z dwóch szlaków – w okolice Złej Kolaty (Zla Kolata, 2534 m n.p.m.) i w stronę Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.).

Nocleg w drodze do granicy z Kosowem
Szczyty wokół piętrzące się nad doliną w świetle Księżyca
Szczyt Maja e Thatë z doliny Valbony

Powyższe zdjęcia: szlak w stronę Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.)

Pieszy szlak pomiędzy Valbone, a Theth to 9,5 km marszu. Żeby dojechać z jednego miejsca do drugiego samochodem, trzeba liczyć niecałe 7 godzin jazdy (w dużej części po krętych górskich drogach, w praktyce więc jeszcze dłużej). Północny wariant trasy proponowany przez Goolge – przez miejscowość Çerem i Czarnogórę – był w maju 2018 roku nieprzejezdny dla samochodów – droga (i tak fatalnej jakości) była zasypana przez osuwisko.

 

 

Powyższe zdjęcia: w stronę Złej Kolaty (Zla Kolata, 2534 m n.p.m.)

 

Loading map ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *