[Langtang] Niszczycielska potęga

Langtang położony jest stosunkowo blisko Kathmandu (około 8 godzin autobusem, chociaż w linii prostej to tylko nieco ponad 60 km). Tłumnie odwiedzany przez turystów, także miejscowych – często pracujących za granicą lub wykwalifikowanych profesjonalistów branży IT ze stolicy. Zamieszkały przez znaczną mniejszość tybetańską.

Region Langtang był jeszcze niedawno trzecim najpopularniejszym obok obszaru Annapurny i okolic Everestu (rejon Khumbu) regionem trekkingowym. Majestatyczne siedmiotysięczniki, lodowce i pastwiska jaków przyciągały tysiące turystów. Aż do 25 kwietnia 2015 roku.

Wstrząs

O godzinie 11:56 czasu lokalnego, 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu trzęsie się Ziemia. Trzęsienie o magnitudzie 7.8 pozbawia życia około 9000 ludzi, rannych zostaje ponad 22 tysiące osób. Zniszczeniu ulega znaczna część Kathmandu, tysiące budynków rozpada się grzebiąc przy tym ludzi.  Obszar zniszczeń obejmuje cały środkowy Nepal, także część Tybetu i Indii.

Lawina

Miasteczko Langtang leży blisko epicentrum. Wstrząsy zniszczyły wiele budynków, najprawdopodobniej naruszyły także masy lodu i śniegu wzdłuż 3-kilometrowego grzbietu między wysokościami 6800 i 7200 m n.p.m. Upłynniony materiał zaczął zsuwać się po stoku zbierając po drodze skały. Około 7 milionów metrów sześciennych gruzu wypełniło dno doliny, a kolejne 10 milionów metrów sześciennych nadal pozostaje niepewnie na stokach.

Langtang został zmieciony z powierzchni. Ocalał jeden budynek, przykryty nawisem skalnym, co jakimś cudem uchroniło go przed zniszczeniem. Zginęło ponad 200 osób – mieszkańców, turystów, przewodników, tragarzy.

Dwa lata po trzęsieniu odgłosy spadających skał i zmieniających się stoków często odbijają się echem w dolinie, przypominając o pozostałym zagrożeniu.

Odradzanie

Wioska Langtang odbudowuje się nieco na wschód od osuwiska. Praca cały czas wre, budują się nowe domy i hotele. Ludzie na nowo zasiedlają ten niebezpieczny skrawek doliny.

Tragedia Langtang jest małą częścią całego kataklizmu, który wydarzył się 25 kwietnia 2015 roku. Jest jednak namacalna. Cały kilkudniowy trekking, chociaż widokowo piękny, pokonaliśmy mając w tyle głowy, że dwa lata wcześniej działa się tam tragedia.

Zdjęcia i więcej informacji znaleźć można będzie w kolejnych częściach:

  • Syabrubesi – Kyanjin Gomba
  • Tragedia Langtang
  • Kyanjin Gompa

Poniżej zestawienie kilku zdjęć satelitarnych, które można obejrzeć w Google Earth. Przesuwając kolejne sceny widać Miasteczko, przykrywające je osuwisko i obszar nowego Langtangu na zachód, gdzie ludzie na nowo się osiedlają.

Inne wpisy o Langtangu:

Loading map ...

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *