[Annapurna Circuit] cz. 7: High Camp – Muktinath

Przejście przez najwyższy punkt na trasie wokół Annapurny – przełęcz Thorang La (5416 m n.p.m.).

Trasa prosta, ale trzeba nie mieć pecha. I dobrą aklimatyzację.

Z High Camp trzeba podejść w górę około 600 metrów, by tego samego dnia zniżyć się o ponad 1,7 km. Długi i męczący odcinek, dzień dobrze jest zacząć przed świtem by około 5 rano, jeszcze w ciemnościach, wyruszyć ma szlak. Wysokość daje o sobie znać, idzie się ciężko. Dzięki dobrej aklimatyzacji lepiej jednak niż poprzednim razem.

Po drodze mija się wiele wypłaszczeń i pagórków, które dają fałszywą nadzieję, że już blisko. W końcu widać otoczoną mnóstwem kolorowych flag modlitewnych tablicę z gratulacjami.

Odcinek technicznie prosty, ciężko jest mówić o jakimś wyczynie, chociaż jest to nasz najwyższy zdobyty punkt na Ziemi. Natura potrafi jednak pokazać swoją siłę. Tak jak w trakcie trzęsienia ziemi w 2015 roku. Rok wcześniej, w październiku 2014, kilkanaście osób zginęło z kolei z powodu ataku śnieżycy. W czasie dwunastu godzin spadło niemal 2 metry śniegu, co uruchomiło lawiny i osuwiska, kilkaset osób w całym regionie zostało uwięzionych i wymagało pomocy. Niemal 200 osób odniosło obrażenia, takie jak odmrożenia.

Trasę przechodzi w sezonie kilkaset osób dziennie. Żeby ją pokonać, wystarczy nie mieć pecha i przyłożyć się do aklimatyzacji.

Bufet na przełęczy

Na przełęczy, oprócz pamiątkowej tablicy znajduje się mały kamienny budynek – kramik z herbatą. Nepalczycy przyzwyczaili turystów do wygód. Podczas odpoczynku, dobiegło nas nawet czyjeś dopytywanie o menu. – „Jak to nie macie jedzenia?” – pytał rozczarowany głos. Według nas nawet sprzedawanie herbaty na wysokości 5416 m n.p.m., kilka godzin marszu od najbliższej osady, jest już wystarczającym udogodnieniem…

Zejście do Muktinath

Za przełęczą droga monotonnie schodzi aż do Muktinath – miejscowości z (ponoć) 108 świętymi źródłami i kilkoma świątyniami, ważnej dla wyznawców hinduizm i buddyzmu. Oprócz rzeszy turystów idących „Annapurna Circuit”, spotkać można wielu pielgrzymów. Miejscowość dość intensywnie się rozbudowuje lecz nie zachwyca niczym szczególnym – może była to też kwestia zmęczenia…

Poniżej zestawienie zdjęć z tego odcinka.

Zestawienie kosztów

Jeżeli nie podano inaczej, kwoty dla jednej osoby. Ceny w szczycie sezonu są wyższe. W czasie wyjazdu 100NPR = 1USD = 3,55PLN:

W drodze (Charabu):

 • Veg. egg thukpa (gęsta zupa z grubym makaronem): 300 NPR
 • Herbata z rabarbaru: 80 NPR

Nocleg w Muktinath:

 • Nocleg: 0 NPR (gdy kolacja i śniadanie zamawiane na miejscu)
 • Wrzątek 0 NPR (wynegocjowane)
 • Dal bhat: 500 NPR
 • Makaron z sosem pomidorowym i serem: 500 NPR
 • Masala tea: 100 NPR
 • Black tea: 50 NPR
 • Ginger tea: 50 NPR
 • Light breakfast (tost, jajecznica, muesli, herbata): 500 NPR
 • Chapati: 250 NPR/2 szt.
Po drodze na przełęcz (2008)
Widok z przełęczy Thorung La, najwyższego punktu na trasie wokół Annapurny (2017)
W 2014 roku region nawiedziły ogromne opady. W ciągu dwóch godzin spadło niemal 2 m śniegu doprowadzając do serii lawin i osuwisk. W rejonie przełęczy zginęło kilkadziesiąt osób. Po tych wydarzeniach zbudowano kilka niewielkich kamiennych schronów (2017)
Na przełęczy, w budynku na pierwszym planie znajduje się kram z herbatą (2017)
Wewnątrz kramu z herbatą (2008)
widok z przełęczy (2008)
Widok z przełęczy na obóz (2008)
Dostawy jedzenia i wyposażenia do High Camp od strony Muktinath
Wypłaszczenie przed kolejną porcją schodzenia. Od przełęczy do Muktinath trzeba zejść ponad 1700 metrów (2017)
Muktinath, święte miejsce zarówno dla Hindusów jak i Buddystów (2017)

 

Loading map ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *