Królewskie miasto Bhaktapur

Bhaktapur położone jest w dolinie Kathmandu, w XV wieku było jedną ze stolic Nepalu. Trzecie co do wielkości miasto tego kraju, leży jedynie 13 kilometrów od obecnej stolicy. Kojarzone z kulturą, wpisane na listę światowgo dziedzictwa UNESCO. Charakter zabytkowej części przypomina te w Kathmandu czy Patanie. Każde z nich było siedzibą królów i posiada charakterystyczny Durbar Square – plac i kompleks świątyń przy pałacu.  Bhaktapur, ineczej niż pozostała dwójka, w znacznej mierze oparło się postępowi i zachowało dużą część swojego dziedzictwa w sposób niezmieniony.

Miasto bardzo mocno ucierpiało w trakcie trzęsienia ziemi w 2015 roku. W dalszym ciągu trwa odbudowa, po wielu świątyniach pozostały jedynie fundamenty lub aby się nie zawaliły,  podtrzymywane są przez drewniane bele. Miasto straciło trochę poprzedniego uroku, obok podziwu, zwiedzaniu towarzyszył często smutek.

Odbudowa idzie na szczęście dość szybko. Z cegieł i kamieni sukcesywnie wznoszone na nowo są kolejne świątynie. Praca jest ciężka, wykonywana głównie przy pomocy ludzkich rąk. Tutaj opisano Bhaktapur jako przykład rzadkiego w Nepalu, transparentnego i sprawnego wykorzystania funduszy na odbudowę.

Na stronach thelongestwayhome jest poza tym mnóstwo przydatnych i dość aktualnych informacji o Nepalu – opisy z cenami i sposobami dotarcia do danego miejsca.

Dojazd i zestawienie kosztów

W czasie wyjazdu 100NPR = 1USD = 3,55PLN:

W drodze:

  • Bus Kathmandu – Bhaktaptur: 25 NPR/os (od obcokrajowców bierze się 50 NPR/os, w jedną stronę skasowano nas drożej, w drugą taniej). Kursują co kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Postój autobusów do Bhaktapur zaznaczono na mapie:
Loading map ...

Bhaktapur:

  • Wstęp: 1500 NPR
Modlitwa w Bhaktapur (2008)
Dwa lata po trzęsieniu ziemi nadal trwa odbudowa. Symbol na koszulce nie wygląda jak tradycyjnie buddyjskie i hinduskie znaki (2017)
Wiele z tych świątyń i budynków, które oparły się trzęsieniu ziemi, musi być podtrzymywanych, ich konstrukcja jest w fatalnym stanie (2017)
Pałac 55 okien na Durbar Square (2017)
Sklepienie jednej z odbudowanych świątyń (2017)
(2017)

Inne wpisy o Nepalu:

 

Loading map ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *